Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Szczytnie
I Przepisy ogólne
& 1
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie zwana dalej “ Biblioteką” działa na podstawie:
1. Ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o bibliotekach ( Dz. U. Nr 85, poz. 539);
2. Ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 34, poz. 199 i Nr 43, poz. 253);
3. Ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzenie działalności kulturalnej ( jednolity tekst Dz. U. Nr 110, poz. 721 z 1997r. wraz z późniejszymi zmianami Dz. U. Nr 12, poz. 136 z 2000 roku);
4. Ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych wraz z późniejszymi zmianami ( Dz. U. Nr 32, poz. 191);
5. Niniejszego statusu.
& 2
Biblioteka jest samorządową instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej.
& 3
1. Siedzibą Biblioteki jest Miasto Szczytno.
2. Organizatorem Biblioteki jest Gmina Miejska Szczytno a bezpośredni nadzór sprawuje Burmistrz Miasta Szczytno.
3. Biblioteka używa pieczęci podłużnej z nazwą w pełnym brzmieniu i adresem siedziby.
& 4
Biblioteka korzysta z pomocy fachowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
II Cele i zadania Biblioteki
& 5
Biblioteka służy rozwijaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury na terenie miasta Szczytno. Współdziała z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie w realizacji swoich zadań statutowych.
& 6
Do szczegółowego zakresu działania biblioteki należy:
1. Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych dla wszystkich grup czytelniczych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy;
2. Pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznego oraz lokalnej informacji użytkowej, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych, opracowywanie zestawień bibliograficznych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze lokalnym;
3. Współdziałanie z samorządami lokalnymi, bibliotekami innych sieci, instytucjami kultury w dziedzinie współtworzenia i promowania inicjatyw służących rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb z zakresu czytelnictwa, upowszechniania wiedzy i kultury, tworzeniu warunków sprzyjających rozwijaniu twórczości literackiej;
4.Sprawowanie nadzoru nad swoimi filiami bibliotecznymi, udzielanie im pomocy metodycznej, organizacyjnej i technicznej;
5.Biblioteka współdziała z instytucjami i stowarzyszeniami o celach zbliżonych do zakresu swego działania.
& 7
Biblioteka może podejmować inne działania wynikające z potrzeb środowiska.
III Organy Biblioteki i jej organizacja
& 8
1. Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który kieruje jej działalnością, reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.
2. Dyrektora powołuje i odwołuje Burmistrz Miasta Szczytno.
& 9
W Bibliotece zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracji oraz obsługi. W miarę potrzeby w Bibliotece mogą być zatrudnieni specjaliści z różnych dziedzin związanych z działalnością Biblioteki. Pracowników zatrudnia i zwalnia dyrektor Biblioteki.
& 10
1. Dyrektor i pracownicy biblioteki powinni posiadać odpowiednie do zajmowanych stanowisk kwalifikacje określone w Rozporządzeniu Ministra i Sztuki z dnia 9 marca 1999r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotece oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji ( Dz. U. Nr 41, poz. 419)
2. Wynagrodzenia pracowników Biblioteki są ustalone na podstawie Regulaminu Wynagradzania Pracowników MBP w Szczytnie.
& 11
1. Biblioteka może prowadzić wypożyczalnie, czytelnie, oddziały dla dzieci, filie biblioteczne oraz inne formy udostępniania zbiorów bibliotecznych.
2. Biblioteka prowadzi następujące filie:
a) Filia Nr 2 przy ul. Solidarności 6 w Szczytnie
& 12
Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora Biblioteki po zasięgnięciu opinii organizatora oraz działających w niej organizacji związkowych.
& 13
Przy Bibliotece, jej filiach mogą działać koła przyjaciół biblioteki, powołane na podstawie obowiązujących przepisów prawnych.
IV Gospodarka finansowa Biblioteki
& 14
Biblioteka realizuje gospodarkę finansową na zasadach określonych w Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (jednolity tekst Dz. U. Nr 110, poz. 721 z 1997r. wraz z późn. zmian. Dz. U. Nr 12, poz. 136 z 2000r.)
& 15
Środki finansowe na działalność instytucji pochodzą z: rocznej dotacji organizatora, wpływów uzyskanych z prowadzonej działalności, darowizn i zapisów od osób fizycznych i prawnych, działalności innej niż kulturalna, innych źródeł.
& 16
Biblioteka może prowadzić działalność gospodarczą wg ogólnych zasad określonych odrębnymi przepisami. Dochód z tej działalności przeznaczony jest na cele statutowe Biblioteki.
V. Postanowienia końcowe
& 17
Zmiany w statucie mogą być dokonane w trybie określonym dla jego nadania.